Perito Moreno Glacier Patagonia Argentina Luca Galuzzi 2005.JPG

Perito Moreno Buzulu, (İspanyolca: Glaciar Perito Moreno) Arjantin'in güneybatısında, deniz seviyesinden sadece 1500 m yüksekte, Patagonya’nın Campo de Hielo Sur buzul bölgesinin bir uzantısıdır. Adını Patagonya araştırmacısı Francisco Pascasio Moreno‘dan alır. En yakın büyük yerleşim yeri 80 km mesafedeki El Calafate olup, burası mili park içinden buzula yapılan turların ideal çıkış noktasıdır.

17 Şubat 2013 tarihinde yayınlandı.
Gösterim: 3226
Devamı İçin Tıklayınız

İstanbul’da Bir ''Pendik''
Pendik’te Bir ''Gözdağı…''
Değerli Dostlar;
Geçen günlerde,biraz nefes alalım, yeşilliklerin arasında dolanalım, parkta çocuklarımız eğlensin, yorgunluğumuzu da, evde gelinimiz Rabah hanımın yaptığı pizza ve pastaları yiyerek atarız düşüncesi ile ‘’Gözdağı’’mevkiine gittik.Buranın muhteşem bir manzarası vardır,izlemeye doyum olmaz bilirim.
Uzun süredir gelmemiştim buraya,en son bir kaç yıl önce,bir iftar yemeği vesilesi ile uğramıştım.O nedenle en son gelişim ile şimdiki arasında nasıl bir fark oluşmuş, merak etmekte ve iyi bir gözlem yapabilmeyi ummaktaydım. Öylede oldu zaten.
İstanbul’un en güzel ilçelerinden olan Pendik, bu avantajını coğrafi konumuna borçlu sayılır. Gözdağı ise Pendik ilçemizin en güzel mevkilerinden biridir ve elbette ki farklı bir güzelliğe sahiptir.
Bunun nedenleri;

10 Eylül 2012 tarihinde yayınlandı.
Gösterim: 3887
Devamı İçin Tıklayınız

TARİHİ ESERLER

     Anadolunun en şirin  ili Kırşehir  işlek yol  güzargahlarında   bulunması nedenikle çeşitli  uygarlık  ve   kültürlerin   etkisinde  kalmıştır.  Kırşehir de    tarihi   eserlerin   hemen  hemen  hepsi  Türklerin  yaptığı  ve  çoğunlukla    medrese,  cami  ve türbelerden meydana gelir.

    Cacabey Camii : Kırşehir il merkezinde  yer  alan  medrese halk  arasında   minaresindeki yeşil  çinilerden dolayı  "Cıncıklı  Camii" olarak  bilinmektedir.  Selçuklular döneminde  Kırşehir Emiri Nurettin Cibrilbin  Cacabey tarafından  1271-1272  yıllarında  yapılmıştır.  Döneminde   astronomi  yüksek okulu olarak hizmet vermiştir. Taç kapısının hemen solunda Cacabey'in  yattığı   türbe   yer  almaktadır.

24 Temmuz 2012 tarihinde yayınlandı.
Gösterim: 7636
Devamı İçin Tıklayınız

Yaklaşık 3 yıl kadar bulunduğum Çamardı ilçesi Demirkazık dağı,dağcılık sporu ve yayla turizmi açısından son derece mükemmel bir ilçemizdir.Çamardından yolunuz geçerse balık çiftliklerinden alabalık yemeden gitmeyin.

Sizlere birbirinden harika resimlerle Çamardını sunuyorum.

16 Temmuz 2012 tarihinde yayınlandı.
Gösterim: 16655
Devamı İçin Tıklayınız

 

Kırşehir de bulunan Cacabey Cami 1271 yılında yapılmış olmasına rağmen yeni yeni gündeme gelmektedir. Cacabey cami aslında bir araştırma merkezidir. İlginç yapı biçimi ile gerçekten ilgi çekicidir.

03 Temmuz 2012 tarihinde yayınlandı.
Gösterim: 21337
Devamı İçin Tıklayınız

PİRAMİTLER'in sayısı 80'e yakındır. Hepsi Nil’in sol kıyısına kurulmuş ve vadide 40 kilometrelik birzunluk içine yayılmışlardır. Bazıları ayrı olmakla birlikte çoğu grup halindedir.
Piramitler içinde en çok ilgi çekenleri üç büyük piramit olarak bilinen Giza şehri civarında bulunan abidelerdir. Bunlar varsayılan kurucularının adlarına göre ayrılmaktadır: Keops (Kufu), Kefren ve Mikerinos. Bu üç Giza Piramidinin geometrik ve gözlemsel ilkelere dayalı bir plana göre inşa edildiği ve bu planın da doğrudan astronomik gözlemlere dayandığı ileri sürülmektedir

25 Haziran 2012 tarihinde yayınlandı.
Gösterim: 4598
Devamı İçin Tıklayınız

Kapadokya Nevşehir, Niğde, Aksaray üçgeni arasında kalan bölgeye Persler’in verdiği ad. Katpatukya "Güzel Atlar Ülkesi" anlamına geliyor. Belki de "Düşler Ülkesi" demek daha uygun düşer. Bir de siz gidip gezin de gönlünüze göre bir ad verin.

16 Mayıs 2012 tarihinde yayınlandı.
Gösterim: 10291
Devamı İçin Tıklayınız
Yukarı Kaydır