Yeni Bir Yıla Başlarken

Bir koskoca yılı daha geride bıraktık. Yeni bir yıla 2016 yılına merhaba diyoruz. Geriye dönüp geçen yıllarımızı saymaya kalktığımızda zamanın su gibi akıp gittiğini, geride bir kaç kırıntıdan başka bir şey bırakmadığını görüyoruz. Elbette geçmiş yılda yada yıllarda yanlışlarımız ve doğrularımız vardı.

İşte tam bu noktada geçmiş bir ömrün muhasebesinin yapılma zamanıdır. Ben diyorum ki en azından bu gün önce bir boy aynasında kendimize bakarak geçen yılların bizden neler aldığını görmek, diğer taraftan ruhumuzun derinliklerine giderek geçmiş yılların doğru ve yanlışlarının muhasebesini yaparak varsa yanlışımızdan dönme, iyi davranışlarımızı biraz daha öne çıkarma  zamanı. 

2015 yılı malesef ülkemiz için yine gözyaşı ve bir çok olumsuzlukların yaşandığı yıl oldu. Bir tarafta Güneydoğu Anadoluda bazı il ve ilçerimizde süren terör, yol kapatmalar, barikat kurmalar, hendek açmalar ve askerimize polisimize ve hatta sivil vatandaşa yönelen terör, diğer taraftan ülkemizi adeta bir ateş çemberine çeviren çevre ülkelerde yaşanan dıramlar. Bunun yanında sözüm ona dünyanın en büyük güçlerinden biri olan Rusya ile kriz.

Her şeye rağmen ben geleceğe ümitle bakmaktan yanayım. Hiç bir şey Allah'ın izni dışında olmaz olması mümkün değildir. Nitekim mealen bir ayette Allah CC "Benim iznim olmadan bir kuru yaprak dahi ağacından düşmez" buyurmaktadır. O zaman Allah'ın hoşnutluğunu kazanma, kendimize çeki düzen verme zamanıdır. Ülkenin dostunu düşmanını iyi bilmek Allah'ın verdiği aklı kendi ve ülke menfaatine kullanma zamanıdır. Akıl ve irade süzgecinden geçirmeden, mantık silsilesinden geçirmeden hiç kimsenin peşine takılarak gitmemek, her attığımız adımın bize ailemize ve ülkemize ne getirip götürdüğünü iyi düşünmemiz gerekir.

2016 yılının başta ülkemize ve islam dünyasına ve tüm insanlığa  huzur ve barış getirmesini dilerim. Nice sağlıklı ve mutlu yıllara..

Hüseyin Tuztaş

on 31 Aralık 2015
Gösterim: 1745

Yorum Yapabilmek için Siteye Kayıt olmanız gereklidir.

Siteye Kayıt için Tıklayınız.

Yukarı Kaydır