Nasıl Sağlam Durulur?

Evet duygusal olarak moralimizi yüksek tutacağız ve coşkun yazılarla gönlümüzü kuvvetlendireceğiz. Lakin sağlam durmak için adımlar atmamız gerekir ki, her şey tam olsun. Saldırı altında olan ülkemiz, milletimiz ve ümmetimiz için sağlam durmanın bana göre iki şartı var.

 

1. Ahlaken bireyi, aileyi ve toplumu sağlam tutmak

Sağlam durmanın birinci şartı ahlaken de sağlam durmaktır.
Şunu asla unutmayalım, ahlaken sağlam olmayan bir toplum, ne saldırılara karşı koyabilir, ne zafer kazanabilir. Ahlaken düzgün olmak için yapacağımız şeyler, aynı zamanda diğer tüm sorunlarımızı da çözecektir. Bugün siyasetin, toplumun, kadınların, gençlerin yaşadığı kronik sorunların temeli ahlaken problemler yaşamamızdandır. Şunu unutmayın, İslam tarihinin tamamında, ne zaman devletler ve milletler ahlaken yozlaşmışsa, o zaman çöküş başlamıştır.

Ahlaken mükemmel olmaktan bahsetmiyorum aslında. İslam’da büyük günahlardan sayılanların sadece bir kaçına dikkat emek bile, inanın çoğu sorunlarımızı çözecektir: Haksız yere adam öldürmek, içki ve uyuşturucu kullanmak, hırsızlık yapmak, gıybet etmek, zinâ etmek, fâiz alıp-vermek, kul hakkı yemek… 
Kuşkusuz diğer günahları da işlememek lazım ancak bu kadar günahı işlememek bile çoğu sorunlarımızı çözecektir. Kutsal metinlerde ve evrensel insani değerlerde bu saydıklarımın çoğu hep vurgulanmıştır. Şimdi bu günahları hiçbir bireyin işlemediğini düşünelim. Bugün siyasetin uğraştığı sorunlar, bir arada yaşama problemi, yolsuzluk, rüşvet vb. sorunlar olur mu? Yani siyaseti ya da ekonomiyi düzelmek için uğraşmak yerine bireyi, aileyi ahlaken güçlendirdiğimizde bir çok sorunu çözmüş oluruz.

2. Çok çalışmak, çok çalışmak, çok çalışmak

Sağlam durmak için ahlaken güçlü bir toplum olduysak, ikinci şart da çok çalışmaktır. Tek başına ahlaklı olmak yetmez, her alanda çok çalışmak zorundayız. Okuyanımız çok okuyacak, iş adamımız çok çalışacak, bilim adamımız, işçimiz, memurumuz, askerimiz, gazetecimiz, yani hepimiz çok çalışacağız. Çok çalışıp, bizden önde olan Batılı ülkeleri yakalayacağız ve geçeceğiz. Çok çalışırken tek bir kuralımız var, ahlaklı olacağız. 

Dostlar acı gerçeklerle yüzleşelim. Hatalarımızı, günahlarımızı, eksiklerimizi, yanlışlarımızı görmek zorundayız, onlarla yüzleşmek zorundayız. Herkes kendini düzeltmekle yükümlü, başkasına bakmayın. Ahlaken iyi durumda değiliz ve çok çalışmıyoruz. Ahlaken düzelmezsek istediğimiz kadar duygusal yazılar yazalım, okuyalım, paylaşalım bunun bir faydası olmaz. Ahlaken düzelsek ve tembellik yapsak o da bir fayda etmez. 
Sağlam durmak için ahlaklı olmak ve çok çalışmak zorundayız. Başka bir şansımız yok.

Ali Nur Kutlu

Yazının Orjinali İçin Tıklayınız

on 08 Nisan 2015
Gösterim: 2020

Yorumlar  

#1 USLUBank 12-04-2015 14:55
Çalışmak İbadet, Ahlaklı Olmakda bir Erdem ise bu bizlerde bulunmalı.
Belkide bu kadar alınmamıştım kendime ne kadar hatırlatıcı oldu bana ve neslime.
Emekleriniz için teşekkürler.
#2 USLUBank 12-04-2015 14:59
Bu güzel aile ve toplum paylaşımlari için Sevgi Pınarı'na çok teşekkür ediyorum.
#3 Editör 12-04-2015 17:00
Teşekkürler Mehmet bey.. Zaman zaman Ali Nur Kutlu beyin yazılarını sitemizde paylaşacağız. Paylaşım için Ali Nur beye de teşekkürlerimi sunuyorum. Yazarın olur ile yazılar yayınlanmaktadır..

Yorum Yapabilmek için Siteye Kayıt olmanız gereklidir.

Siteye Kayıt için Tıklayınız.

Yukarı Kaydır