Mersin'de 15 bin kişi Özgecan için yürüdü

 

 

Özgecan Aslan'ın katledilmesi, kendi üniversitesinde toplanan yaklaşık 15 bin kişi tarafından protesto edildi.

 

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde vahşice öldürülen Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katledilmesi, kendi üniversitesinde toplanan yaklaşık 15 bin kişi tarafından protesto edildi.

Üniversitede toplandıktan sonra D-400 Karayolu'nda yürüyüşe geçen ve çoğunluğunun siyah giydiği gruplar, taşıdıkları mor renkli döviz ve pankartlar, attıkları sloganlarla kadına şiddeti ve Özgecan'ın öldürülmesini protesto etti.

TARİHİN EN BÜYÜK KALABALIĞI

11 Şubat'ta okuldan ayrıldıktan sonra akşam saatlerinde evine gitmek üzere Ahmet Suphi Altındöken'in kullandığı minibüse binen ve 13 Şubat'ta yakılmış cesedi bulunan Özgecan Aslan, tam burslu olarak okuduğu Mersin'e 45 kilometre uzaklıkta D-400 karayolu üzerinde bulunan Çağ Üniversitesi ile grupların toplandığı Yenice Beldesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı tarihinin en büyük kalabalığına sahne oldu.

6 bin civarında öğrencinin eğitim gördüğü okulda ve çevresinde, çevre üniversite ve kentlerden gelenlerle birlikte sabah saat 09.00'dan itibaren toplananların sayısı 2 saat sonra yaklaşık 15 bini buldu.

Toplumda infial yaratan vahşi cinayeti protesto etmek için gerçekleştirilen protesto gösterisine Özgecan'ın arkadaşlarının büyük bir bölümü siyah giyinerek katılırken, bir öğrenci, başka bazı öğrenciler kanlı kıyafetler giyerek eylemde yer aldı. Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyeleri de otobüslerle eyleme katılmak isteyenleri üniversiteye taşıdı.

 

YOLU TRAFİĞE KAPATTILAR

Öğretim üyeleri ile öğrenci ailelerinin de destek verdiği eyleme katılanlar daha sonra sloganlar atarak D-400 Karayolu'na çıktı.

''ERKEKLER DE AĞLASIN'' SLOGANI

Karayolunu trafiğe kapatan yaklaşık 15 bin kişiye, sürücüler de klakson çalarak, bir kısmı da araçlarını park edip bizzat katılarak destek verdi.

Ellerinde Özgecan'ın fotoğraflarını taşıyan ve aralarında makyajla şiddet görmüş bir kadını canlandıran öğrencilerin de bulunduğu topluluk, Yenice Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüp burada toplandı. Bir grubun, "Erkekler de ağlasın" sloganı dikkat çekti. 

Kaynak: Haber 7

 
on 18 Şubat 2015
Gösterim: 1632

Yorum Yapabilmek için Siteye Kayıt olmanız gereklidir.

Siteye Kayıt için Tıklayınız.

Yukarı Kaydır